Wspólne czytanie z dziećmi

Książniczki
18 października 2021

Dlaczego jest ważne?

Wspólne czytanie jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, buduje wspaniałą więź miedzy rodzicem, a dzieckiem.

Już to na pewno wiele razy czytaliście, ale tak po prostu jest! Więc zaczynamy od tego, bo miłość to najlepszy powód wszystkiego, wspólnego czytania też. Czytając razem z dzieckiem, budujemy poczcie bezpieczeństwa i wieź, ale też zachęcamy do tego, żeby odkrywało świat wokół siebie. Czytanie buduje też empatię, rozwija wyobraźnię i poszerza cały świat dziecka o rzeczy, które potrafi zauważyć i nazwać. Pokazujemy też dziecku, że można spędzać ciekawie czas w towarzystwie książki.

Dzieci i książki – kiedy zacząć? I od czego zacząć?

Nie ma dolnego limitu wieku, (górnego też nie!). Jeśli chodzi o budowanie nawyków, to warto zacząć jak najwcześniej i włączyć książkę do wspólnej zabawy. Pierwsze książki dla dzieci mogą mieć formę czarno-białych kart i służyć dziecku do odgadywania pierwszych kształtów. Kiedy dziecko zaczyna naukę mówienia, warto mu pomóc czytając z nim w sposób angażujący. Co to znaczy? Zadawajmy pytania związane z obrazkami i co najważniejsze: czekajmy na odpowiedzi! Obudzimy w ten sposób w dziecku chęć do interakcji z otoczeniem. Ze starszymi dziećmi czytajmy wierszyki, bajki i baśnie. I wybierajmy takie książki i bohaterów, które są im bliskie i mają podobne do nich przygody.

Dlaczego w wierszach dla dzieci są rymy?

Rymy fantastycznie ćwiczą pamięć! Poczucie rytmu, humor, piękny język – wszystko to znajdziemy w poezji dla dzieci. Wierszowane utwory służą też wspólnej zabawie. Łatwo się je zapamiętuje i można samemu zacząć improwizować! Rymować i wymyślać nowe słowa.

Biblioteka a własna biblioteczka – co wybrać?

Badania pokazują, że w biografii młodego czytelnika obie te strefy są równie ważne. Warto wypożyczać książki z biblioteki i wiele osób z wdzięcznością wspomina bibliotekarki i bibliotekarzy, którzy podsunęli im wspaniałe książki dzieciństwa. Ważne jest też posiadanie w domu swoich własnych książek. Dlatego cieszymy się, że w akcji, której byłyśmy ambasadorkami można w tym roku wygrać książki, które polecamy (do końca listopada można odbierać książki w akcji Kinder Mleczna Kanapka.

Szczegóły na https://www.kinder.com/pl/pl/xp/wspolneczytanie/#/)

Czy czytanie wpływa tylko na oceny z języka polskiego?

Czytanie rozwija obie półkule mózgu, więc jeśli chcemy, żeby dziecko było równie dobre z matematyki, jak i z polskiego, to warto podsuwać mu właśnie książki. Badania pokazują, że czytanie ma też ogromny wpływ na wyrównywanie szans społecznych. Nie jest ważne, czy dziecko pochodzi z rodziny mniej lub bardziej zamożnej – jeżeli czyta, wygrywa!

Czytanie lektur – czy wystarczy?

Czasem wystarczy, a czasem nie. Zachęcamy do tego, żeby od dziecka rozwijać w dzieciach podejście dwutorowe do książek – to znaczy, żeby zawsze czytać też z nimi dla przyjemności. Mogą to być komiksy, zagadki kryminalne albo takie książki, które sprawiają, że dziecko się śmieje i dobrze bawi.


Kiedy jest najlepszy czas na czytanie?

Czas na wspólne czytanie jest zawsze, kiedy tylko mamy na to ochotę. Rodzice często wybierają porę przed snem, ale może to być również śniadanie czy spacer. Niektóre dzieci tak się bowiem przejmują przygodami bohaterów, że mają potem problemy ze spaniem! Wybierajmy więc taki czas na czytanie, który sprawi nam najwięcej radości i w którym

Najlepsze bohaterki – dziewczynki – inspiracje.

Pippi i Ania z Zielonego wzgórza to już kanon dziewczyńskiej siły, ale polecamy też książki bardziej współczesne: „Klątwę dziewiątych urodzin” Marcina Szczygielskiego, „Złodziejaszki” Katherine Rundell, „Pralinkę” Joly Fanny i „Lato Adeli” Agnieszki Wolny - Hamkało. W tych książkach dziewczyny biorą sprawy w swoje ręce i nie zastanawiają się, czy im wypada ;)