Polskie książki na jesień

Książniczki
14 września 2017

Do czytania pod kocem i z kubkiem herbaty, czyli książki idealne na jesienne dni.


Małgorzata Sobieszańska, Drugi koniec świata, Wydawnictwo Literackie 👑👑👑👑👑

Życie jest powtarzalne. Powtarzają się ludzie i zdarzenia - mówi szeptucha Anastazja z Mirabilii tuż przed śmiercią. Uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i ulotności życia. Harmonijnie żyjąca społeczność (w Nowogródku przed wojną mieszkali Żydzi, Białorusini, Tatarzy i Polacy), do której wkrada się wojenny chaos. Świat z perspektywy katów i ofiar bezradnych wobec zła i historii. Jest w tej książce coś wyjątkowego, nie przegapcie jej!

Wioletta Grzegorzewska, Stancje, WAB 👑👑👑👑👑

Dojrzewanie do bycia sobą. Wiola przyjeżdża na studia polonistyczne do Częstochowy, nie dostaje akademika, więc zmuszana jest tułać się po stancjach. Każde nowe miejsce zamieszkania będzie dla niej bodźcem do określenia siebie. Ludzie, historie, sytuacje pozwolą dziewczynie odkrywać siebie. Napisana niezwykłym językiem poetycka opowieść o dorastaniu.

Rafał Kosik, Różaniec, Powergraph 👑👑👑👑

Czy zrozumienie czyni człowieka szczęśliwszym? Political fiction, postapokaliptyczny thriller, totalitarna antyutopia i naukowe science fiction. Każdy znajdzie w tej dynamicznej i różnorodnej książce coś dla siebie. Kosik powraca do dorosłych czytelników i ich nie rozczarowuje. Nie tylko dla fanów gatunku.


Jarosław Kamiński, Tylko Lola, WAB 👑👑👑👑

Kobiety i ich historie. Początki telewizji w Polsce lat 60. Nina zaczyna karierę dziennikarki w TVP dzięki protekcji przełożonej Lidii Kowal, która była kiedyś w bardzo bliskich stosunkach z ciotką Niny. Donos złożony na młodą podopieczną zburzy jej spokój osobisty i zawodowy. Nina stanie się wrogiem ojczyzny i będzie musiała zmierzyć się z nieznaną żydowską historią swojej rodziny. Świetnie napisana i skonstruowana.


Jakub Małecki, Rdza, SQN 👑👑👑👑👑

Całymi dniami czytał fragmenty ludzkich życiorysów i próbował znaleźć dla nich jakieś miejsce, w które by je mógł odesłać, a jeśli się nie dało – a zwykle się nie dało – odkładał je na półkę, skąd miały trafić do magazynu i tam zniknąć. Przemijanie, powtarzalność losów, prawda o człowieku poszukiwana w przypadkowych zdarzeniach i codzienności, w związkach rodzinnych i bezwzględnej historii. Jakub Małecki i jego uniwersum. Czytajcie!