Polecamy ulubione audiobooki

Książniczki
23 września 2016

Dlaczego warto słuchać audiobooków i co polecamy na początek.

Audiobook wydaje się dziś bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli półkę z książkami mamy w telefonie. Jednak tradycja literatury ustnej ma długą historię. Głośne czytanie na dworach, w klasztorach, czy wędrowni opowiadacze i bajarze to sposoby spędzania czasu znane już od Homera (a może i wcześniej). Starożytni czytelnicy doceniali lektorów, którzy czytali im głośno z papirusa. Słowo czytelnik (akroates) w klasycznej grece oznacza właśnie słuchacza.


Dlaczego warto dziś sięgnąć do audiobooków?

1. Dają poczucie dobrze wykorzystanego czasu.

Możesz ich słuchać stojąc w korku, na spacerze z psem, czy podczas sprzątania domu. Idealne dla zapracowanych, wiecznie zagonionych i dużo podróżujących (po świecie, albo do pracy). Sprawdzają się w samochodzie, w pociągu, można słuchać ich nawet do poduszki. Dosłownie wszędzie!

2. Ułatwiają czytanie.

Jeśli masz problem ze znalezieniem czasu na czytanie książki papierowej, szybko się dekoncentrujesz, albo ciężko jest Ci wygospodarować czas na czytanie. Gdy wieczorem po całym dniu zaczynasz czytać, to książka przegrywa ze zmęczeniem, to w drodze do pracy sięgnij po audiobooka. Czasami wykonywanie kilku czynności jednocześnie jest wbrew pozorom łatwiejsze niż wygospodarowanie czasu tylko na czytanie.

3. Dają jeszcze więcej przyjemność z książki.

Dobry lektor, głos, który lubisz oraz ciekawa oprawa muzyczna sprawiają, że kontakt z tekstem jest jeszcze milszą przygodą. Ciekawy może być powrót do klasycznych dzieł w interpretacji najlepszych lektorów.

4. Możesz ich słuchać za darmo.

Niektóre audiobooki mają dość wysokie ceny, zwłaszcza superprodukcje ze świetnymi lektorami, ale książki w wersji audio możesz też poszukać zupełnie za darmo, np.w serwisie Wolne Lektury

5. Są idealnych rozwiązaniem dla rodziców.

Mamy już świadomość, jak ważne jest czytanie dzieciom, ale gdy na przykład jesteśmy chorzy, zmęczeni, czy po prostu chcemy umilić dzieciakom podróż samochodem, audiobook jest świetnym rozwiązaniem. Książka do słuchania jest też idealna dla dzieci, które mają problem z czytaniem spowodowane złym wzrokiem czy dysleksją, wtedy audiobooki sprawdzają się jako alternatywa dla książki papierowej.


Audiobooki wysłuchane i polecane przez Książniczki:

  • Katarzyny Bonda, Pochłaniacz, Muza czyta Agata Kulesza

Świetna interpretacja Agaty Kuleszy. Jej wyrazisty, mocny i ciepły głos sprawia, że od historii Saszy Załuskiej nie jesteśmy się w stanie oderwać. To jeden z tych audiobooków, które zaczynasz słuchać tylko w samochodzie, a potem nie jesteś w stanie z niego wysiąść po dojechaniu do celu ;)

fragment audiobooka do posłuchania tu

  • Mario Puza, Ojciec Chrzestny, Albatros, czytają: Janusz Gajos, Adam Woronowicz, Łukasz Simlat, Kamilla Baar, Tomasz Kot, Borys Szyc, Krzysztof Banaszyk

Słuchowisko zrealizowane przez Audiotekę ze znakomitą obsadą lektorską. Głęboki, mroczny i mądry głos Janusz Gajos sprawi, że pokochacie Dona Corleone jeszcze bardziej. Historia najmłodszego syna Don Vita, Michaela Corleone (w tej roli Łukasz Simlat) i jego walki z przeznaczeniem, "ponieważ każdy człowiek ma tylko jedno przeznaczenie". Literacki majstersztyk, doskonałe głosy i oprawa muzyczna sprawiają, że książka pozostaje w pamięci na bardzo długo. Posłuchajcie sami!

  • Alice Munro, Uciekinierka, W.A.B, czyta Anna Kwaśniewska-Komorowska

Munro to mistrzyni krótkiej formy literackiej, w jej jednym opowiadaniu odnajdziecie tyle emocji, ile inni autorzy upychają w wielotomowych dziełach. Dobra interpretacja lektorska pozwala zanurzyć się w świat kanadyjskich opowieści. Na podstawie opowiadań Szansa, Wkrótce i Milczenie Pedro Almadovar nakręcił film "Julieta".

  • Magdalena Parys, Magik, Świat Książki, czytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski

Dobrze przeczytana powieść z wątkiem sensacyjnym i historią NRD w tle. Mocna i wciągająca. Idealna do słuchania w podróży, nie tylko do Niemiec.

  • Paula Hawkins, Dziewczyna z Pociągu, Świat Książki, czyta Karolina Gruszka

Ciepły głos i doskonała dykcja Karoliny Gruszki sprawia, że od historii zaginionej dziewczyny i od uzależnionej od alkoholu pociągowej podglądaczki Rachel nie sposób się oderwać! fragment audiobooka do posłuchania tu

  • Aglaja Veteranyj, Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze, Wydawnictwo Czarne/mała litera, czyta Karolina Gruszka


Dziecięca narratorka, barwny cyrk i wielkie marzenia o lepszym życiu. Dramatyczne losy rodziny widziane oczami dziecka i opisane w sposób dziecięcy, naiwny i emocjonalny sprawiają, że powieść Aglaji Veteranyj jest fascynującą i mocną lekturą. Poruszający głos Karoliny Gruszki.

  • Par Lagerkvist, Mariamne, mała litera, czyta Agnieszka Grochowska


Piękna, delikatna i dobra Mariamne była żoną biblijnego Heroda, władczego i demonicznego króla Jerozolimy, który wszędzie wietrzył podstęp. Nawet w kobiecie, która była miłością jego życia. Sugestywna proza szwedzkiego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla i hipnotyzujący głos Agnieszki Grochowskiej to bardzo dobre połączenie.


Miłego słuchania!