"Pod podszewką"

Książniczki
7 października 2018

Z pisarzami o modzie i wizerunku!

Olga Tokarczuk odbierała Bookera w sukience, którą zaprojektowała w ramach naszego projektu!

Gettyimages

Projekt ten łączy modę i literaturę. Z najlepszymi polskimi pisarzami porozmawiałyśmy o współczesnej kulturze i stylu. A potem poprosiłyśmy wszystkich o zaprojektowanie jakiegoś elementu do naszej kolekcji. Wywiady i projekty znalazły się w książce "Pod podszewką".


Pod podszewką poukrywane są zaskakujące wizje, pomysły, znaczenia i historie. "Pod podszewką" nie jest bowiem książką tylko o modzie... ✂️👗📖

Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Mariusz Czubaj, Anna Dziewit-Meller, Marta Guzowska, Grzegorz Kasdepke, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Grażyna Plebanek, Michał Rusinek, Justyna Sobolewska, Olga Tokarczuk, Katarzyna Tubylewicz, Janusz Leon Wiśniewski, Agnieszka Wolny-Hamkało i Aleksandra Zielińska zaprojektowali literacką garderobę i opowiedzieli nam o... swoich ubraniach. 🎩👞👚👗👠

Rozmowy o modzie okazały się doskonałym punktem wyjścia do dyskusji o wizerunku, stylu i podejściu do życia. Nasi projektanci to nie tylko wspaniali pisarze! To również osoby, dla których ważna jest wizualna sfera istnienia, którzy świadomie się prezentują i nie boją się o tym mówić! Jak to się zaczęło? Na początku było marzenie i materiał zadrukowany w zdjęcie domowej biblioteczki.

fot. Maciek Mączka

Potem w Atelier Justyny Ołtarzewskiej powstała pierwsza książkowa sukienka, a w ciągu dwóch lat cała literacka garderoba - od kaszkietu i płaszcza, po koszulę nocną i skarpetki! Nie jest to kolekcja modna, ale ponadczasowa.


Sukienka, którą wymyśliła Olga Tokarczuk ma niezwykłą halkę ze wspaniałym przykładem sięgania poza to co znamy. "Rycina, której użyłam w projekcie sukienki wielu ludziom zawróciła w głowie. Oprócz tego, że jest piękna i pięknie zrobiona, to właściwie nie wiadomo, kto jest jej autorem. Flammarion ją tylko odkrył. W jakiś najbardziej ogólny sposób, jest to symbol transcendencji. Wyjścia poza to, co dane, znajome i oczywiste. Przypomina Tajemnicę przez duże T. I to, że ona się wyłania jako halka w mojej sukience wydało mi się cudowne. A jeszcze boginiczne. Kobiety są skromne na zewnątrz. Nie pchają się, nie mają silnego ego, ale tak naprawdę to one dzierżą niejako ten świat. Siła jest tam, pod spódnicą! Wydaje mi się, że jeżeli bogini nosi jakieś sukienki, to właśnie z drugą, podspodnią wersją, która się wyłania. Uwielbiam, żeby było coś pod spodem!" - powiedziała nam Olga Tokarczuk. Dużo więcej znajdziecie "Pod podszewką"!

Książka już w drukarni! W księgarniach dostępna będzie od 14 listopada.


Wspaniałe portrety i zdjęcia w książce zrobił Michał Jaworski 📸