Nie ma wakacji od demokracji

Książniczki
22 lipca 2017

Ktoś to przecież powinien zrobić, znak zapytania. Ktoś powinien reagować, znak zapytania. Ktoś powinien się przeciwstawić, znak zapytania. Ktoś powinien protestować, znak zapytania. Ja sobie też zadawałem takie pytania, sam. I znajdowałem taką odpowiedź – jeżeli ktoś, to dlaczego nie ja? (Władysław Bartoszewski)

Ciężko odpoczywa się w te wakacje. Odcięcie od wiadomości powoduje frustrację, bo jak spędzać beztrosko czas, gdy chciałoby się iść na marsz. W regionach turystycznych zaczynamy szukać sądów. Polityka dosięga nas gdziekolwiek nie pojedziemy, bo troska i strach są z nami w każdym zakątku Polski. Nie da się uciec od obywatelskiego obowiązku.

rys. Marianna Oklejak

Dla tych, którzy poruszeni sytuacją nie mogą odpoczywać, dla tych, którzy nie godzą się na łamanie konstytucji. Dla protestujących i poszukujących przygotowałyśmy (nie same, ale z pomocą zaprzyjaźnionych politologów i historyków) demokratyczną biblioteczkę. To książki, które trzeba znać. Czytajcie je, dyskutujcie o nich, zmieniajcie poglądy tych, którzy nie chcą z Wami "spacerować" po nocach.

1. Timothy Snyder, O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku, Znak Horyzont

Timothy Snyder, profesor historii na Uniwersytecie w Yale, w fascynujący sposób opowiada o źródłach współczesnego populizmu i o najważniejszej wartości demokracji - wolności. Esej Snydera nigdy nie był tak aktualny, jak dziś.

2. Christopher Hitchens, Listy młodego kontestatora, Karakter

Esej o sprzeciwie i wolności. Jak nie ulegać manipulacji mediów i politycznej propagandzie, jak zachować twórczy dystans do świata. Emil Zola, Georg Orwell, Vaclav Havel - to mistrzowie sprzeciwu, których myśli przywołuje autor. Książka Hitchensa to podręcznik samodzielnego myślenia.

3. Jan-Werner Müller, Co to jest populizm?, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Skąd się bierze? Jak się przejawia? Jak mu się skutecznie przeciwstawiać? Populizm - antydemokratyczny i antyliberalny cień polityki. Niemiecki historyk i politolog pokazuje mechanizmy jego powstania i przyczyny popularności. Błyskotliwa i niewiarygodnie bieżąca lektura.


4. Władysław Bartoszewski, Warto być przyzwoitym, W drodze

Portret niezwykłego humanisty. Wspomnienia, wykłady i przemówienia Bartoszewskiego są jak podręcznik historii i etyki w jednym. Fascynująca, poruszające i dająca do myślenia biografia. Dokument epoki zawsze aktualny.

5. Francis Fukuyama, Koniec historii i ostatni człowiek, Znak

Kontrowersyjny myśliciel, politolog i ekonomista opowiada o końcu pewnej idei w rozwoju ludzkości. Dokonały punkt wyjścia do dyskusji o wolności, równości i demokracji. Z poglądami amerykańskiego filozofa można polemizować, ale warto je znać.

6. Marcin Król, Słownik demokracji samorządowej, Kurhaus Publishing

Demokracja samorządowa jako forma demokracji najbliższa ideałowi, czyli filozoficzne i praktyczne odpowiedzi na pytania o władzę lokalną. Jakie ma cele i zadania? Jak powinna wyglądać debata publiczna? Komu służy referendum i co jest istotą wolności?


7. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jak to działa? Elementarz demokracji, Literatura

Dla dzieci o demokracji, czyli jak wytłumaczyć dzieciom noce spacery pod sąd ze świecą.

Gdy nie wiecie od czego zacząć lekturę, warto wrócić do źródeł.

Poniżej witryna księgarni Między Słowami na warszawskim Mokotowie

Uważam, że należy pielęgnować w sobie następujące cechy: najwyższą cierpliwość w połączeniu z najwyższym sceptycyzmem oraz najwyższą nienawiść do niesprawiedliwości i wszystkiego, co irracjonalne, w połączeniu z jak najwyższym stopniem ironicznego samokrytycyzmu.

Christopher Hitchens

rys. Gosia Herba, Crowd