Ciężko odpoczywa się w te wakacje. Odcięcie od wiadomości powoduje frustrację, bo jak spędzać beztrosko czas, gdy chciałoby się iść na marsz. W regionach turystycznych zaczynamy szukać sądów. Polityka dosięga nas gdziekolwiek nie pojedziemy, bo troska i strach są z nami w każdym zakątku Polski. Nie da się uciec od obywatelskiego obowiązku.
rys. Marianna Oklejak
Dla tych, którzy poruszeni sytuacją nie mogą odpoczywać, dla tych, którzy nie godzą się na łamanie konstytucji. Dla protestujących i poszukujących przygotowałyśmy (nie same, ale z pomocą zaprzyjaźnionych politologów i historyków) demokratyczną biblioteczkę. To książki, które trzeba znać. Czytajcie je, dyskutujcie o nich, zmieniajcie poglądy tych, którzy nie chcą z Wami "spacerować" po nocach.
1. Timothy Snyder, O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku, Znak Horyzont
Timothy Snyder, profesor historii na Uniwersytecie w Yale, w fascynujący sposób opowiada o źródłach współczesnego populizmu i o najważniejszej wartości demokracji - wolności. Esej Snydera nigdy nie był tak aktualny, jak dziś.
2. Christopher Hitchens, Listy młodego kontestatora, Karakter
Esej o sprzeciwie i wolności. Jak nie ulegać manipulacji mediów i politycznej propagandzie, jak zachować twórczy dystans do świata. Emil Zola, Georg Orwell, Vaclav Havel - to mistrzowie sprzeciwu, których myśli przywołuje autor. Książka Hitchensa to podręcznik samodzielnego myślenia.
3. Jan-Werner Müller, Co to jest populizm?, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Skąd się bierze? Jak się przejawia? Jak mu się skutecznie przeciwstawiać? Populizm - antydemokratyczny i antyliberalny cień polityki. Niemiecki historyk i politolog pokazuje mechanizmy jego powstania i przyczyny popularności. Błyskotliwa i niewiarygodnie bieżąca lektura.
4. Władysław Bartoszewski, Warto być przyzwoitym, W drodze
Portret niezwykłego humanisty. Wspomnienia, wykłady i przemówienia Bartoszewskiego są jak podręcznik historii i etyki w jednym. Fascynująca, poruszające i dająca do myślenia biografia. Dokument epoki zawsze aktualny.
5. Francis Fukuyama, Koniec historii i ostatni człowiek, Znak
Kontrowersyjny myśliciel, politolog i ekonomista opowiada o końcu pewnej idei w rozwoju ludzkości. Dokonały punkt wyjścia do dyskusji o wolności, równości i demokracji. Z poglądami amerykańskiego filozofa można polemizować, ale warto je znać.
6. Marcin Król, Słownik demokracji samorządowej, Kurhaus Publishing
Demokracja samorządowa jako forma demokracji najbliższa ideałowi, czyli filozoficzne i praktyczne odpowiedzi na pytania o władzę lokalną. Jakie ma cele i zadania? Jak powinna wyglądać debata publiczna? Komu służy referendum i co jest istotą wolności?
7. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jak to działa? Elementarz demokracji, Literatura
Dla dzieci o demokracji, czyli jak wytłumaczyć dzieciom noce spacery pod sąd ze świecą.
Gdy nie wiecie od czego zacząć lekturę, warto wrócić do źródeł.
Poniżej witryna księgarni Między Słowami na warszawskim Mokotowie
Uważam, że należy pielęgnować w sobie następujące cechy: najwyższą cierpliwość w połączeniu z najwyższym sceptycyzmem oraz najwyższą nienawiść do niesprawiedliwości i wszystkiego, co irracjonalne, w połączeniu z jak najwyższym stopniem ironicznego samokrytycyzmu.
Christopher Hitchens
rys. Gosia Herba, Crowd