Moda na książki o modzie

Książniczki
1 marca 2019

Coco Chanel stwierdziła: "Najlepsze rzeczy w życiu mamy za darmo. Drugie najlepsze – są obłędnie drogie."

Dobrze, że mamy jeszcze książki o modzie. Nie są takie drogie, a świetnie się je czyta! Co polecamy na marzec?

Justine Picardie, Coco Chanel. Legenda i życie, Rebis, tłum. Katarzyna Karłowska

Rzetelna biografia pełna materiałów źródłowych. Odnajdziemy tu notatki Coco, jej zdjęcia, rysunki i wywiady z przyjaciółmi. Autorka wykonała dużą dziennikarską pracę, poruszyła też wszystkie wątki z życia Coco. W wielu wypadkach rozprawiła się z mitami. Pokazała blaski i cienie życia kreatorki, bez oceny. Zdradziła też kulisy powstawania perfum Chanel 5. i "małej czarnej". Perełka!

Kerlau Yann, Sekrety modu, Bukowy Las, tłum. Magdalena Kowalczyk

Charles Frederick Worth wymyślił pokazy mody, modelki i „haute couture”. Elsa Schiaparelli stworzyła materiał z wycinków prasowych na swój temat i ubrała w niego swoje klientki zmieniając je w żywe reklamy. Tajemniczy Cristobal Balenciaga zrewolucjonizował formę. Przedsiębiorczy założyciel Zary - Amancio Ortego - jest dziś najbogatszym człowiekiem Hiszpanii. Sekrety mody, które zmieniają nasze myślenie o modzie i wyglądzie.


Anne Berest, Audret Diwan, Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś, Muza, tłum. Małgorzata Kozłowska

Przyjaźń, moda, pewność siebie - to lubimy najbardziej! Pełen humoru poradnik francuskiej elegancji. Historie, porady i modowe wskazówki czterech pięknych paryżanek, którym z pewnością nie brakuje stylu, szyku i autoironii.

Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej, Krzysztof Łoszewski

Bogato ilustrowana historia męskiej elegancji. Modowe trendy, zmiany społeczno-kulturowe i ich wpływ na męską garderobę w Polsce i na świecie. Analizy i ciekawostki historyczne np. kiedy i dlaczego mężczyźni zamienili spódnice na spodnie, chusty na krawaty i dlaczego zrezygnowali z pończoch i koronek. Ciekawe!

Karl Lagerfeld, Świat według Karla, Rebis, tłum. Katarzyna Karłowska

Ciekawi wydają mi się tylko ci ludzie, którzy robią coś, czego ja nie potrafię; Nie muszę się przed nikim tłumaczyć i to jest mój największy luksus; Od zawsze wiedziałem, jak będzie wyglądało moje życie, jakiego rodzaju legendą się stanę. Błyskotliwe i pełne humoru aforyzmy Karla Lagerfelda o modzie, stylu, życiu i książkach obrazują doskonale ironiczne i pełne dystansu spojrzenie na świat ekstrawaganckiego niemieckiego projektanta.

Christian Dior, Dior i ja, Wydawnictwo Dolnośląskie, tłum. Michał Krzykawski

Christian Dior osobiście oprowadza nas po swoim domu mody i drodze na szczyt kariery. To dzięki niemu francuskie krawiectwo luksusowe odrodziło się po wojnie. Opowiada o tworzeniu nowych kolekcje, o „wojnach na koronki”, walce z plagiatami i przygodach związane z poszukiwaniem modelek. Skromny i dowcipny Monsieur Dior przyznaje, że cały jego świat kręci się wokół sukienek. I zdradza, że jego przygoda z modą zaczęła się od przepowiedni wróżki... Stylu, warto uczyć się od Mistrza.


Karolina Sulej, Moda. Od Arkdiusa do Zienia, Świat Książki

Czy można zrobić kolekcję, która spodoba się jednocześnie krytykom, stylistom i klientom? Jakie projekty sprzedają się najlepiej? Czy moda powinna siać ferment czy może raczej być elitarnym gadżetem? Polskie marki, wyraziste biografie ich twórców i wnikliwe rozmowy z fascynującymi osobowościami obrazują rynek polskiej mody. Najwięksi w branży opowiadają o swojej drodze na szczyt, walce ze słabościami, o spektakularnych porażkach, skandalach, tych finansowych i tych na wybiegu. Inspirujące i bardzo ciekawe poszukiwania odpowiedzi na pytanie czym jest polska moda w kontekście kultury, sztuki i projektowania użytkowego.


Aleksandra Boćkowska, To nie są moje wielbłądy, Czarne

Z tenisówek baleriny, ze sportowej koszulki – najszykowniejsza z możliwych! Polki w PRL-u musiały nauczyć się modowych trików od Barbary Hoff, jeśli chciały jakoś się wyróżnić. W książce „To nie są moje wielbłądy” Aleksandra Boćkowska pisze o modowej kreatywności i o tym dlaczego moda miała w PRL tak duże znaczenie trafnie zauważając, że w Paryżu najważniejsze muzeum mody jest częścią Luwru, a warszawskie Muzeum Narodowe przechowuje ubrania w ciasnym magazynie pod Otwockiem....


Nie projektuję ubrań, projektuję marzenia.

Ralph Lauren

A nasze książkowe sukienki możecie znaleźć tu ---> tu