Festiwal Stolica Języka Polskiego #Szczebrzeszyn2016

Książniczki
9 sierpnia 2016

Szczebrzeszkie Książniczki. Warsztaty dla dzieci.

Podczas drugiej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, poprowadziłyśmy warsztaty i spotkania literackie dla dzieci z autorami. Celem szczebrzeskiego „Czytania w trawie” było rozbudzanie w młodych czytelnikach ciekawości książką i pasji czytelniczej, która przekształci się w miłość do literatury na całe życie. By zaszczepić u młodych czytelników miłość do książek nie ma dla nas ważniejszego kryterium niż to, żeby książka przykuwała uwagę i rozpalała emocje; by chciało się ją czytać dalej i do niej wracać.

Podczas tygodnia festiwalowego stworzyłyśmy z dziećmi książkę - słownik z definicjami. Każdego dnia z porannym gościem czytałyśmy teksty poświęcone danym zagadnieniom i zastanawialiśmy się nad znaczeniami słów.


Grzegorz Kasdepke, pomógł nam zdefiniować słowa KSIĄŻKA i PISARZ. Dowiedzieliśmy się od niego, że pisarz nosi pomysły w kaszkiecie, zawsze ma przy sobie notes i jest ciekawy świata!


I dzięki pisarzom nigdy się nie nudzimy!


Z Iwoną Zabielską-Stadnik definiowałyśmy słowa TOLERANCJA i PRAWA CZŁOWIEKA.

Po tym spotkaniu dzieci stwierdziły, że mają bardzo dużo praw! Do marzeń i do jedzenia cukierków, do czytania i ziewania, do spacerów i bycia sobą.


z Michałem Rusinkiem czytaliśmy wiersze poszukując RYMÓW i RYTMÓW. Bawiliśmy się też w "Zielonego trupa" - narrarcyjną zabawę, którą wymyśliła Wisława Szymborska.


Adam Wajrak opowiadał nam o przyrodzie roztocza i o tym, czy dzik jest dziki, a wilk zły? Pomógł nam zdefiniować słowa NATURA i PUSZCZA.

To był wspaniały literacki tydzień! W Stolicy Języka Polskiego, na festiwalu, w którym i autor, i czytelnik moczą nogi w tej samej rzece.