Czytanie książek to najlepsza praca na świecie!

Książniczki
28 lipca 2017

Wywiad z Pauliną Holtz o czytaniu - sobie i innym

Czy lektor ma wpływ na to, jak czytelnik odbierze tekst?

Oczywiście, ogromny! Poczynając od tego, że czyjś głos może nas irytować, co nas skutecznie zniechęci, przez sytuację odwrotną - nawet słabą literaturę da się ciut wyciągnąć dobrą interpretacją, nie wspominając nawet o mistrzowskich wykonaniach najwspanialszych aktorów teatralnych.

Uwielbiam słuchowiska. Zarówno cieszy mnie słuchanie, jak występowanie. Jednak słuchowisko to złożona forma, rozpisana na role, z udziałem więcej niż jednego aktora. Aktorzy odgrywają tu role, a nie czytają tekst, a towarzyszy im cała partytura dźwięków, takich jak kroki, zmienna przestrzeń, talerze, oddechy, dźwięki przedmiotów, ulicy, aut i tak dalej.

Co ostatnio nagrywałaś?

Cały czas nagrywam kolejne tomy przygód brytyjskiej samozwańczej detektywki Aghaty Raisin dla Storytela. Jast ich już 15 a ciągle dochodzą kolejne, szaleństwo. Miałam też wielką przyjemność nagrać przed wakacjami bestseller Magdaleny Witkiewicz "Czereśnie zawsze muszą być dwie" oraz "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" - rzecz o romansie autorki z tym jednym z najpotężniejszych i najokrutniejszych przestępców na świecie.

Po nagraniu audiobooka w ogóle mam wrażenie, że znam książkę lepiej, niż gdybym po prostu ją przeczytała, bo nad każdym słowem, zdaniem muszę się precyzyjniej zastanowić, tak aby słuchacze łatwo rozumieli ciąg zdarzeń. Poza tym czytam ją blokami, po kilka godzin dziennie wiec książka przeczytana jest w 3 dni a nie rozwleka się to na 2 tygodnie na przykład.

Dużo czytasz?

To zależy do kogo się porównam. Przy jednych sporo, przy innych średnio, a przy niektórych niewyobrażalnie dużo. Myślę, że czytam między 25-30 książek rocznie. A wliczając w to te, które nagrywam, to mam na plusie kolejne 10-15 książek.

Czytasz innym, a sama? Lubisz słuchać, jak inni czytają?

Niedawno ściągnęłam kryminał "Dziewiąty grób" czytany przez Mariusza Bonaszewskiego i byłam absolutnie zachwycona. Tak mnie wciągnął, że słuchałam w kuchni, w łazience, na spacerze z psem no i oczywiście w samochodzie. Od długiej podróży właśnie się zaczęło.

Jednak zdecydowanie więcej nagrywam. Moja starsza córka jak usłyszała, że płacą mi za to, że przez kilka godzin siedzę w ciszy w pokoju, nikt mi nie przeszkadza, a ja czytam książki, to powiedziała, że to najlepsza praca na świecie! I ja też tak uważam.

Chociaż nie jest to zajęcie dla każdego aktora. Przede wszystkim dla tych, którzy umieją czytać a vista, czyli biorą tekst do ręki i czytają na głos, bez pomyłek. A wbrew pozorom nie każdy aktor to umie.


Praca w studiu nagraniowym jest dla Ciebie męcząca?

Prawda jest taka, że trzeba to lubić, bo takie nagrania męczą głos i wzrok. Jedna sesja to u mnie cztery godziny siedzenia w studio i głośnego czytania, najczęściej, niestety, z tabletu. Jest to najcichsze rozwiązanie, ale też bardzo męczy oczy.

Czy masz swoich ulubionych lektorów?

Nie. Mam za to takich, których prywatnie i nawet na scenie bardzo lubię, ale nie jestem w stanie słuchać jak czytają. Aktorom ciężko jest zaakceptować czytanie innego aktora, zawsze mamy gdzieś tam w głowie swoją interpretację.

Marzysz o tym, żeby przeczytać jakąś konkretną książkę, ważną dla Ciebie?

Nie, bardziej to u mnie działa w drugą stronę. Nagrałam jakiś czas temu kolejną świetną książkę autorki "Jedz, módl się, kochaj" pod tytułem "Wielka magia". Ta książka niesamowicie mnie zainspirowała. Mogę nawet powiedzieć, że odmieniła moje życie, dała impuls do realizowania swoich pasji, pomysłów. Mam odwagę to robić. Ale też rozumiem dlaczego niewykorzystany pomysł w końcu znajdzie innego człowieka, którego zainspiruje. Wszystkim polecam tę lekturę, oczywiście niekoniecznie w formie audiobooka.

Twoje dzieci też słuchają książek?

Tak. Uwielbiamy te nagrywane przez Edytę Jungowską. Słuchamy ich głównie w aucie. Jak były młodsze czasem włączaliśmy im audiobooki przy zabawie. Ale nasze ukochane to są słuchowiska od Bajek-Grajek. Mistrzostwo świata!


Poleć naszym czytelnikom kilka książek lub audiobooków.

Z racji małego doświadczeniu mogę polecić tylko te audiobooki, które sama nagrałam a to nie wypada (śmiech),ale każdego kto ma ochotę posłuchać mojego głosu zapraszam na swoją stronę na facebooku Tu i teraz. Książka. gdzie dzielę się swoimi opiniami o książkach, czytam na żywo, rozmawiam z autorami i pławię się w morzu innych książkowych przyjemności.