Czytać albo nie czytać

Książniczki
10 stycznia 2019

Conrad kontra reszta świata, czyli nasze książkowe rekomendacje w Przekroju

Zastanawiacie się co czytać w Nowym Roku? Mamy dla Was kilka znakomitych propozycji.

Opowiadania

Joseph Conrad, wybór i tłum. Magda Heydel

Opowiadania, które Conrad pisał przez całe życie do czasopism kulturalnych, stanowią doskonałą panoramę jego twórczości. Czego możemy się po nich spodziewać? Skomplikowanych eksperymentów konstrukcyjnych, wielopoziomowej gry narracyjnej oraz interpretacyjnej, a z pewnością literackiej uczty!

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata

Maya Jasanoff, tłum. Krzysztof Cieślik, Maciej Miłkowski

Głośna biografia, która jest też wciągającym esejem o burzliwych czasach kolonializmu, w jakich żył i tworzył Conrad. Pisarz wciąż budzi żywe dyskusje, a jego dzieła można czytać zarówno jako zapis pewnego momentu w historii, jak i zapowiedź świata, w którym żyjemy dziś. Daje do myślenia.

Księga zwierząt niemalże niemożliwych

Caspar Henderson, tłum. Adam Olesiejuk, Zofia Szachnowska-Olesiejuk

Od aksolotla po dania pręgowanego, czyli przegląd zwierząt, które przypominają stworzenia fantastyczne, ale istnieją naprawdę. Intrygujące stwory zamieszkujące najdalsze zakątki lądów poszerzają granice naszej wyobraźni. Ta książka to odpowiedź na Księgi istot zmyślonych Borgesa. Bestiariusz na miarę XXI wieku!

Teatr świata. Mapy, które tworzą historię

Thomas Reinertsen Berg tłum. Maria Gołębiewska-Bijak

Berga nie interesuje opisywanie świata słowami. Dużo ciekawsi są dla niego ludzie, którzy postanowili go sobie wyobrazić i zobrazować. Od rysunków naskalnych po Google Maps. To, jak próbujemy przedstawić swoje otoczenie na kartce papieru lub ekranie komputera, wciąż najwięcej mówi o nas

samych.

Czytaj więcej w gorącym zimowym numerze Przekroju 1/2019 lub na stronie ---> przekrój.pl