Czarna biblioteczka

Książniczki
2 października 2016

10 ponadczasowych książek o sile kobiet! Subiektywny #musthave i #mustread Książniczek

Literatura pełna jest silnych kobiet, które nie boją się walczyć o swoje prawa. Niezłomne, wolne duchem buntowniczki, które często wyprzedzają swoje czasy to kobiety, które potrafią pokonać mężczyzn ich własną bronią. Są lepszymi cwaniarami, gangsterami, artystkami, czy władczyniami. Nasze bohaterki są kobiece, ale z pazurem. To mieszanka wybuchowa - w małej czarnej, w spodniach, garsonkach czy skórzanych kurtkach, pachnące Chanel No. 5 wygrywają, bo nie boją się niczego. Muszą przełamać stereotypy, pokonać przeciwności i bezwzględnie udowodnić swoją siłę.

Te książki to dowód na to, że w drapieżnym, męskim świecie kobieta może osiągnąć sukces!

  • "Za kogo Ty się uważasz?" Alice Munro


Pytanie: "Za kogo ty się uważasz?” - to pytanie przywołujące do porządku; przypomnienie o pochodzeniu i wyśmianie aspiracji. Alice Munro daje nam opowieść o dojrzewaniu, ale również o blaskach i cieniach bycia kobietą. O pokusach, trudnych wyborach i ich konsekwencjach. Opowiedziana z humorem i dystansem, bez zbędnego sentymentalizmu pokazuje, że między szczęściem a rozpaczą mieści się cała gama uczuć!

  • "Frida" Barbara Mujica


Frida pod indiańskimi sukniami skrywała krótszą nogę - pamiątkę po przebytej w dzieciństwie chorobie, która nauczyła ją zachłannie czerpać z życia pełnymi garściami. Burzliwe życie Fridy dopełnia się w jej malarstwie - tak genialnym, opętanym i szalonym jak ona sama. Ekscentryczny obraz życia kultowej malarki opowiedziany jest z perspektywy jej siostry, Cristiny, w sposób porywający i pełen emocji zawieszonej pomiędzy miłością i nienawiścią.

  • "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłana Aleksijewicz


Kobiety i wojna. Sukienki z bandaży, kolczyki zakładane na noc, fiołki zatykane na bagnet i wstyd gorszy niż śmierć. Przejmująca, wstrząsająca i ważna opowieść o sile kobiet i ich absurdalnej egzystencji w męskim świecie wojny.

  • "Analfabetka, która potrafiła liczyć" Jonas Jonasson


Hart ducha i głowa na karku to broń równie potężna jak bomba atomowa... Tytułowa analfabetka, to Numbeko - czarnoskóra dziewczynka, która co prawda nie potrafi pisać, ale jest geniuszem w liczeniu. W czasach apartheidu w Republice Południowej Afryki przypadkiem uczestniczy w wojskowym programie jądrowym i udaje jej się przechytrzyć rasistowski rząd oraz Mosad, by w efekcie trafić do Szwecji. „Analfabetka...” to brawurowa i bardzo zabawna opowieść o fundamentalizmie, z którym autor radykalnie się rozprawia.

  • "Cwaniary" Sylwia Chutnik

„Cwaniary” to opowieść o czterech mścicielkach, które spuszczają mężczyznom ostre lanie. Za co? Za wszystko. Oprócz seksapilu bronią kobiecą są tu noże, kastety, siekiery i kije oraz paralizatory, proce, scyzoryki, a także pięści i podkute buty. I co? Wygrywają! To daje dużą satysfakcję, ale motywacje bohaterek są skomplikowane. Warto je poznać

  • "Czas Motyli" Julia Alvares

Republika Dominikańska w czasach dyktatury Trujillo to ciężki czas na dorastanie i przeżywanie pierwszej miłości. Cztery zbuntowane siostry Miralbal nie chcą iść na kompromis z reżimem. Trzy przypłącą to męczeńską śmiercią, czwarta będzie musiała żyć z ich legendą. Julia Alvares opowiada głosami sióstr - Motyli - przejmującą historię kobiecej odwagi i walki o wolność. ONZ ustanowiło 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, by uczcić rocznicę brutalnego morderstwa trzech sióstr Mirabal.

  • "Te chwile" Herbjørg Wassmo


Przejmująca opowieść o melancholii, poszukiwaniu inspiracji oraz drodze do kobiecej wolności. Główna bohaterka jest samotna, wrażliwa i jednocześnie bardzo silna, nie ma imienia, a Wassmo podkreśla, że chciała dać każdemu czytelnikowi możliwość indywidualnego odczytania historii. Inspirująca opowieść o kobiecie, która postanowiła iść przez życie swoją własną drogą.

  • "Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny" Jung Chang


Opowieść o Cixi, cesarskiej nałożnicy, która jako matka następcy tronu przejęła władzę nad XIX-wiecznymi Chinami i wprowadziła je w nowoczesność. Świetnie napisana i doskonale udokumentowana niedawno odtajnionymi materiałami z pekińskich archiwów biografia jednej z najważniejszych kobiet w historii świata. Napisana przez autorkę, której książki są w dzisiejszych Chinach zakazane.

  • "Coco Chanel. Legenda i życie" Picardie Justine

Mężczyźni zapominają, że w środku sukni jest jeszcze kobieta.
Coco Chanel

Kobieta, która nie poddała się nigdy. Wizjonerka i kreatorka zmieniła modę w manifest kobiecości. Największą jej kreacją była ona sama. Silna, niezależna, perfekcyjna. Inspiruje do dziś. Karl Lagerfeld powiedział, że Coco Chanel urodziła się rozumiejąc kobiety z epoki, która miała dopiero nadejść.


Miłej lektury!