Biblioteczka na pierwsze dni lata!

Książniczki
14 czerwca 2017

Grzeszki, występki, dżin i pomarańcze

Ochota na upał, grzeszki i występki, na drinka albo świeże pomarańcze? A może niezwykła historia walki o wolność? Wybrałyśmy trzy książki, które warto przeczytać jeszcze w czerwcu albo zabrać ze sobą na wakacje!


Matthew Kneale „Drobne występki w czasach obfitości”

przeł. Michał Alenowicz, Wiatr od morza

Grzeszki i występki. Przemilczenia i ignorancja. Co jesteśmy w stanie zrobić lub czego nie zrobić, żeby zachować nasze wygodne życie? Przyzwyczajeni do dostatku i swobody tracimy wrażliwość. Kupujemy i konsumujemy. Chcemy więcej, lepiej i wygodniej. Kondycja współczesnego człowieka niepokoi i przeraża. Czy jesteśmy aż tak bezduszni? Matthew Kneale w zbiorze opowiadań „Drobne występki w czasach obfitości” przygląda się naszej dziwnej moralnej ewolucji z humorem nie pozbawionym grozy.


Ann Patchett ”Dziedzictwo”

przeł. Anna Gralak, Znak Literanova

Los Angeles. Upalny dzień. Dżin w połączeniu ze świeżym sokiem pomarańczowym doprowadzi do niespodziewanego pocałunku, ten zaś - do zmian w życiu dwóch rodzin. Dwie matki, dwóch ojców, sześcioro dzieci i cała galeria charakterów, myśli oraz zdarzeń. Losy bohaterów przedstawione w perspektywie wielu lat pokazują wagę decyzji oraz to, jak toczy się życie, dzień po dniu. „Dziedzictwo” to książka niezwykła. Po prostu zacznijcie czytać.


Maria Toorpakai oraz Katherine Holstein "Pakistańska córka"

przeł. Robert Filipowski, Wydawnictwo Sine qua non

Maria jest Pasztunką z położonego w Pakistanie Waziristanu. Jest to region, w którym rządzą reguły plemienne i szaleją talibowie. Maria nie zgadzała się na życie według przyjętych norm. Paliła sukienki, obcinała włosy. Chciała być wolna. Miała szczęście. Miała ojca, który to rozumiał i nie traktował swoich córek gorzej niż synów. Widział już wiele dziewczyn odbierających sobie życie. Zażywały truciznę, podpalały się albo okaleczały się, bo nie chciały żyć w klatce, w którą wsadzała je kultura. Dlatego swojej córce w prezencie dawał chłopięce ubranie i wspierał ją w jej karierze sportowej. Przejmująca historia zawodniczki squasha i jej walki o wolność!