Wybieramy najciekawsze książki i audiobooki

Książniczki
19 grudnia 2017

Literackie podsumowanie roku 2017 u Książniczek!

Subiektywny przegląd najciekawszych książek i audiobooków 2017 roku! Jeśli jeszcze szukacie prezentów, będą to idealne pomysły pod choinkę #najlepsze #dlawymagającychczytelników #corazbliżejświęta


literatura polska:

Jakub Żulczyk, Wzgórze Psów, Świat Książki


Mroczna opowieść o zemście. O tym, co się skrywa pod powierzchnią i o naszej skłonności do zła. Mocna i żywa proza, która pod przykrywką kryminału, skrywa egzystencjalne pytania o naturę człowieka i jego relacje z innymi. Złowieszcza aż miło!

Dorota Masłowska, Jak przejąć kontrolę nad Światem nie wychodząc z domu, Wydawnictwo Literackie


Felietony Masłowskiej o polskich społecznych mikrokosmosach. Tylko ona potrafi tak błyskotliwie i ironicznie komentować rzeczywistość. Masłowska celnie punktuje nasze przywary, słabości i wszystko to, czemu ulegamy podczas codzienności. Pycha treść i forma.

Zygmunt Miłoszewski, Jak zawsze, WAB

Zygmunt Miłoszewski w nowej książce ironicznie i dowcipnie prowadzi czytelnika przez alternatywną historię Polski. Nie uśmierca bohaterów, a raczej nasze wyobrażenie o związkach, życiowych wyborach, miłości i o Polsce właśnie. Nie tęsknijcie za Szackim, tylko to przeczytajcie!

Michał Olszewski, #upał, Znak

Klikasz, odbierasz, gnasz. Jesteś już w pułapce! Niepokojąca diagnoza współczesności. Lektura, która paraliżuje. Autor brutalnie uświadamia czytelnikowi, że mamy mało czasu na ucieczką. Tylko uważność i obecność może nas uratować. Mocna i ważna książka.

literatura obca:

Marlon James, Księga nocnych kobiet, Wydawnictwo Literackie


Coś Ci jeszcze powiem o czytaniu. Widzisz to? Za każdym razem jak to otwierasz, jesteś wolna. Wolność jest tutaj i nikt nie będzie wiedział, żeś wolna, tylko ty. Mroczna, pochłaniająca i hipnotyzująca opowieść o drodze do wolności i buncie wznieconym przez czarne kobiety na jamajskiej plantacji. Dla buntowniczek i niepokornych.

Richard Flanagan, Pragnienie, Wydawnictwo Literackie

Opowieść o pożądaniu, ambicji i tęsknocie. Czy to pragnienie posiadania - dziecka, kobiety, władzy - sprawia, że jesteśmy ludźmi? Charles Dickens - niewierny mąż - szuka odpowiedzi na to pytanie. Porywająca opowieść o namiętnościach i pragnieniach na granicy dzikości i cywilizacji.

Edward St Aubyn, Patrick Melrose, WAB

Fascynujący i erudycyjny portret angielskiej klasy wyższej przełomu XX i XXI w. "St Aubyn nie przychodzi chwalić klasy wyższej, tylko ją grzebać – choć nigdy do końca i nie bez pewnej czułości" – pisze Zadie Smith we wstępie do książki. My ostrzegamy - uwaga, niebywale wciągająca lektura!

Nathan Hill, Niksy, Znak

Niksy to demony, które oszałamiają i uwodzą, wciągają do swojego świata i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Każdy widzi je inaczej. Niksa to ktoś, kogo kochałeś, ale nie potrafiłeś przy sobie zatrzymać, albo coś nieuchwytnego, czego szukasz przez całe życie, o czym marzysz, choć jest nieosiągalne. Znakomita!

książki dla dzieci:

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Praktyczny Pan, Wydawnictwo Bajka

Mądra i dowcipna opowieść o bliskości i przyjaźni. Obowiązkowa na każdej dziecięcej półce.

Anna Dziewit-Meller, Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, Znak Emotikon

Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Siedemnaście ciekawych w historii kobiet, które nie znały słowa "niemożliwe". Nie tylko dla dziewczyn!

Adam Wajrak, Lolek, Agora


Ile trwa psia godzina? Jak odnaleźć swojego psiego przyjaciela patrząc mu głęboko

w oczy? Historia Lolka opowiedziana z niezwykłą wrażliwości i empatią.

audiobooki:

Stefan Hertmans, Głośniej niż śnieg, Marginesy

Narracja zawiesza się i rwie, oddając niepokój człowieka Zachodu, który wierzy, że to, co irracjonalne, nie ma do niego dostępu. Bohater „Głośniej niż śnieg” staje się adresatem listów pisanych w nieznanym języku i doświadcza eksperymentów nad nowym typem broni – bombą etniczną.... Audiobook w interpretacji Andrzeja Ferenca na Storytel.

Margaret Atwood, Opowieść podręcznej, Wielka Litera

Wciągająca. Poruszająca. Niezwykła. Destopia Margaret Atwood poraża swoją aktualnością. Audiobook w znakomitej interpretacji Magdaleny Cieleckiej. Zapoznajcie się z książką zanim obejrzycie serial! To dwie różne opowieści...

Jakub Małecki, Rdza, SQN

Zafascynowany przemijaniem Małecki skupia życie w soczewce spotkań, zdarzeń, związków. Szuka prawdy o człowieku między normalnością, a szaleństwem. Znakomita w interpretacji Andrzeja Ferenca!