Wrześniowy look na book

Książniczki
30 września 2017

Książki do zaczytania i zasłuchania! Cieplak, Eco, Flynn, Gaiman, Twardoch, Yanagihara oraz Favilli i Cavallio!

Przygotowałyśmy dla Was wybór książek, które nas zachwyciły we wrześniu.

Anna Cieplak, Lata powyżej zera, Znak litera nova 👑👑👑👑

Podróż sentymentalna do czasów, kiedy fajnie było słuchać Paktofoniki na walkmanie i zagadywać do nieznajomych na gadu gadu. Dla tych urodzonych w latach '80 i '90. Pierwsze miłości, pierwsze tanie wina, całowanie z językiem i noce poza domem. Dojrzewanie. Wolność po maturze i praca w Anglii na zmywaku. Przemiany w życiu samej bohaterki i naokoło - na osiedlu, w mieście, w Polsce. Wszystko z perspektywy Anity, dziewczyny, którą polubimy od pierwszych stron.

Umberto Eco, Pape Satan aleppe. Kroniki płynnego społeczeństwa, Rebis 👑👑👑👑👑

"Czy istnieje jakiś sposób na przetrwanie płynności? Tak, a polega on właśnie na uświadomieniu sobie, że żyjemy w społeczeństwie płynnym, które - by zostać zrozumiane i być może przezwyciężone - wymaga od nas nowych narzędzi." Felietony Umberto Eco, w których pisarz czerpie z koncepcji nowoczesności stworzonej przez Zygmunta Baumana, to próba odnalezienia potrzebnych narzędzi i refleksja nad ich zastosowaniem. Niektóre tematy znamy z wcześniejszych felietonów włoskiego pisarza - mass media, książki, wychowanie, nowe technologie. To nic. Jak najbardziej polecamy ten erudycyjny zbiór ku refleksji i dla samej przyjemności czytania.

Szczepan Twardoch, Ballada o pewnej panience, Wydawnictwo Literackie 👑👑👑👑

Jedenaście opowiadań Szczepana Twardocha. Opowiadań, w których autor nie ma litości dla swoich bohaterów. Dręczy ich, obnaża, uśmierca. Pastwi się nad ich słabościami, samozadowoleniem, relacjami. Niektórym odpuszcza, niektórym nie. Tytułowe opowiadanie "Ballada o pewnej panience" zaczyna się od słów: "Na pogrzeb mojej narzeczonej przyszedłem trochę jeszcze pijany, ale bardziej już na kacu, ubrany nieodpowiednio i w znakomitym humorze". Historia jest brawurowa. O trzech przyjacielach, którzy zakładają biznes i robią wielkie pieniądze. O miłosnym uwikłaniu zabarwionym sado-masochistycznie. O synu, który wyparł się swojego ojca. Tak, a to dopiero pierwsze opowiadanie.

Hanya Yanagihara, Ludzie na drzewach, W.A.B. 👑👑👑👑

Czy wybitnemu naukowcy wolno więcej? Nie. Czy moralne normy nie dotyczą geniuszy? Dotyczą. A jednak historia niezwykłego Noblisty Nortona Periny to historia nie tylko ważnych odkryć dla świata nauki. To też refleksja nad innością, zderzeniem kultur i tym czymś, co niepokoi za każdym razem, kiedy wracamy do lektury "Jądra ciemności". Hanya Yanagihara prowokuje czytelnika do myślenia i z przyjemnością podejmujemy tę grę. W "Ludziach na drzewie" nawet chętniej niż w "Małym życiu".


* Gdzie "Exodus"? Recenzja książki i wywiad z Łukaszem Orbitowskim już wkrótce na ksiazniczki.tv!

Do posłuchania:

Ponieważ jesień to idealny czas na krótkie wypady weekendowe nie zapomnijcie o audiobookach. W pociągu, w samolocie, podczas spacerów - książki mogą być z nami zawsze i wszędzie!

Neil Gaiman, Mitologia nordycka, czyta: Zbigniew Zamachowski 👑👑👑👑

Thor, Lokie, Odyn! Neil Gaiman przenosi nas w niesamowity świat nordyckich bogów - od zarania dziejów, aż po Ragnarok i zmierzch panowania bóstw! A świat ten jest okrutny, złośliwy i namiętny! Zróbcie sobie wolne od "Gry o tron" i dajcie się zaczarować głosowi Zbigniewa Zamachowskiego.

Gillian Flynn, Zaginiona dziewczyna, czyta: Zbigniew Dziduch 👑👑👑👑

Gra pozorów, sieć intryg. Thriller, od którego nie można się oderwać! W dniu swojej rocznicy Amy nagle znika. Kto jest temu winien? Jej mąż? Wydaje się on być idealnym kandydatem na zbrodniarza. Ale czy nim jest? Dwie perspektywy, mnóstwo zwrotów akcji. I nic nie jest takie, jakim się wydaje. Idealna rozrywka!

Audiobooki do posłuchania w Storytel.pl!

A do wspólnej lektury dla małych i dużych polecamy:

Elena Favilli, Francesca Cavallio, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, Debis 👑👑👑👑👑


Wyzwólcie marzenia, mierzcie wysoko, stawiajcie opór, a w chwilach zwątpienia pamiętajcie: macie rację! To motto książki z opowieścimi kobiet, których życie może być dla nas inspiracją, wzorem niezależności i wolności. Wydanie książki zostało sfinansowane w ramach crowdfundingu - autorki pozyskały sponsorów z siedemdziesięciu krajów z całego świata i uzbierały na swój projekt ponad milion dolarów! Coco Chanel, Elżbieta I, Kleopatra, siostry Bronte, Margaret Thatcher, Julia Child, Tamara Łempicka, Maria Skłodowska-Curie, Malala Yousafzai i wiele innych silnych, niezależnych i mądrych kobiet uczy nas, że warto. Warto być sobą i podążać za marzeniami! Przepięknie zilustrowana i wydana. Idealna dla dużych i małych kobiet jako lektura na dobranoc. Śnimy potem o świecie, w którym granic i marzeń nie wyznacza płeć, a potem wcielamy te sny w życie!


Czytajcie jesienią!