#ŚwiatowyDzieńSnu

Książniczki
15 marca 2019

Książki do poduszki

Wecie, że mózg paraliżuje ciało, żeby sam mógł bezpiecznie śnić?

Dzieje się tak w fazie REM, której my, ludzie, mamy szczęście doświadczać więcej, niż inne gatunki. Chociaż orki i delfiny potrafią spać jedną półkulą mózgu, a potem drugą. Też fajnie! Śpią nawet rekiny. Długo uważano, że rekiny nie śpią, ponieważ nie zamykają oczu. Śpią! A nie zamykają oczu, bo nie mają powiek.

Sen - przedłuża życie, poprawia pamięć i zwiększa kreatywność. Do tego czyni nas atrakcyjniejszymi. Wyszczupla, chroni przed rakiem i demencją. Wspiera odporność na wiosnę i sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Dr Matthew Walker - brytyjski profesor zajmujący się badaniami mózgu i psycholog - pisze o śnie w sposób, że wciąż zamęcza się domowników ciekawostkami typu: Wiedzieliście, że ptaki nie muszą spać w okresie migracyjnym? Albo: A wiedziałeś, że nie możemy dobudzić naszego nastolatka, bo ma przesunięty 24-godzinny rytm dobowy? I budząc go na 8.00 rano do szkoły zabieramy mu najcenniejszy sen?

Dziś światowy dzień snu, więc bardzo polecamy książkę "Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych" wszystkim tym, którzy snu potrzebują.

Kiedy sen nie nadchodzi można wesprzeć się "Najnudniejszą książką świata" prof. K. McCoy'a i dr Hardwicka. Dowiecie się z niej historii partii politycznych w XIX wiecznej Kanadzie i dużo ciekawostek na temat betonu.

Dobranoc.

🌙 dr Matthew Walker "Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych" przeł. Jacek Konieczny, Wydawnictwo Marginesy

🌙 prof. K. McCoy i dr Hardwick "Najnudniejsza książka świata. Ta książka uśpi cię na amen", Wydawnictwo Kobiece