Pisarze polecają #znanioczytani

Książniczki
17 kwietnia 2018

Zawsze z niecierpliwością czekamy na premiery ich nowych książek! Jakub Małecki i Wojciech Chmielarz w przerwie od pisania polecają nam swoje ulubione książki i audiobooki!

Wojciech Chmielarz

  • Johan Theorin, Zmierzch, Czarne, czyta Andrzej Mastelarz

„Zmierzch” Johana Theorina, książkę, która mnie oczarowała, jeden z najlepszych kryminałów, jaki „przeczytałem” w ostatnich latach, poznałem właśnie w formie audiobooka. Wybitna powieść, doskonała intryga, świetnie przeczytana przez Andrzeja Mastalerza.

Posłuchaj ----> TU

  • Karin Slaughter, Miasto glin, Muza, czyta Filip Kosior

„Miasto glin” Karin Slaughter, czyli moje ostatnie kryminalne odkrycie. Mocna, policyjna opowieść o Atlancie z lat siedemdziesiątych. W tle rasizm, walka kobiet i brutalność stróżów prawa. Z powieścią zmierzył się Filip Kosior i wyszedł z tego starcia obronną ręką.

Posłuchaj ----> TU

  • Elizabeth Strout, Mam na imię Lucy, Wielka Litera, czyta Danuta Stenka

„Mam na imię Lucy” Elizabeth Strout – krótka, bo nagranie trwa trochę ponad trzy godziny, ale piękna powieść. Bardzo spokojna, bardzo nastrojowa. Wielka w tym zasługa Danuty Stenki, która przeczytała ją tak, że nic tylko klękajcie narody.

Posłuchaj ----> TU

Jakub Małecki

Fot.Mikołaj Starzyński

Dwie znakomite powieści, które za moment ukażą się po polsku. I których lektury już Państwu zazdroszczę:

  • Richard Flanagan, First Person, czyta David James (polska premiera na jesieni 2019 w Wydawnictwie Literackim)

Gdybym miał wskazać mojego ulubionego w tym momencie pisarza, wymieniłbym pewnie Richarda Flanagana – zdobywcę nagrody Bookera i autora choćby porywających „Ścieżek północy”. Najnowsza powieść Australijczyka, „First Person”, z pozoru wydaje się mniej wstrząsająca niż jej głośna poprzedniczka – ot, główny bohater ma napisać biografię pewnego słynnego oszusta. Im dalej jednak zagłębiamy się w opowieść Flanagana, tym bardziej sama opowieść nas dziwi, zaskakuje. I coraz bardziej przeraża. Wielka rzecz. Można kupować w ciemno.

Posłuchaj w wersji oryginalnej ----> TU

  • George Saunders, Lincoln in the Bardo (polska premiera we wrześniu 2018 w Znaku)

Ostatnio najbardziej kocham książki, które walą mnie w głowę z jakiejś niespodziewanej strony. Najbardziej ze wszystkich walnęła mnie zaś powieść „Lincoln in the Bardo” George’a Saundersa, który przez lata błyskotliwej kariery przysięgał, że nigdy powieści nie napisze. Tym razem też chciał napisać opowiadanie, ale materiału, który zebrał, było stanowczo za dużo. W efekcie powstała piękna, wzruszająca historia o tym, jak oszalały z żalu Abraham Lincoln dwukrotnie przyjeżdża konno na cmentarz, by wyciągnąć z trumny ciało swojego zmarłego syna. Historię opowiadają nam bohaterowie wprost nieprawdopodobni, mianowicie duchy żyjące z martwym synem Lincolna na cmentarzu. Świetna, odważna i przepiękna powieść. Zazdroszczę Wam, którzy jeszcze jej nie znacie.


A Książniczki polecają najbliższe premiery Wojciecha Chmielarza i Jakuba Małeckiego :)

  • Wojciech Chmielarz, Żmijowisko, Marginesy

Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle. Do czasu kiedy ginie córka jednego z przyjaciół... Mocne. Nie można się oderwać!

  • Jakub Małecki, Dżozef, SQN


Dresiarz Grzegorz, biznesmen Kurz, stary Maruda i ten Czwarty. Doborowe towarzystwo w jednej sali szpitalnej. Ich historia byłaby jednak zupełnie inna, gdyby nie włączył się w nią jeszcze ktoś: Joseph Conrad! „Dżozef” w nowej odsłonie. Poprawiona wersja powieści z 2011 roku. Warto!

Miłego czytania i słuchania na www.storytel.pl!