"Nowa" Agatha Christie

Książniczki
28 października 2016

Tęsknicie za Herkulesem Poirot?

Najsłynniejszy detektyw powrócił po raz pierwszy w 2014 roku, w książce pod tytułem "Inicjały zbrodni", by znów rozwiązywać zagadki tajemniczych przestępstw w świecie angielskiej socjety. Londyn, lata 20, klimat idealny na brytyjski kryminał, a wąsaty Belg musiał zmierzyć się ze sprawą zagadkowych egzekucji w hotelowych pokojach. Wszystkie ofiary miały w ustach spinki od mankietów... Przypadek? Oczywiście, że nie.

Teraz powrócił znowu! I o ile za pierwszym razem nie mogłyśmy się tego powrotu doczekać, tak teraz sięgnęłyśmy do „Zamkniętej trumny” z wahaniem i pewną rezerwą. Znowu wszystko jest w klimacie. Bogata lady, która postanawia zmienić testament na absurdalny, wydziedzicza dzieci i zostawia majątek służącemu, a potem wydaje przyjęcie w swej pięknej irlandzkiej rezydencji. Wśród gości jest też słynny Herkules Poirot i gdy dochodzi do morderstwa sprawcy oczywiście trzeba szukać wśród uczestników przyjęcia.

Poirot został wskrzeszony po niemal 40 latach przez Sophie Hannah i był to pierwszy raz, kiedy spadkobiercy królowej kryminału wyrazili na to zgodę. Wcale im się nie dziwimy. Gdybyśmy były spadkobiercami Agathy Christie też byśmy powierzyły losy Herkulesa Poirot właśnie jej. Czytaliście "Błąd w zeznaniach"? Jeśli nie, to błąd ;) Jest to fantastyczny thriller psychologiczny o naturze ludzkich związków. Kochana żona ucieka w romanse internetowe, a niekochana ulega we wszystkim swojemu mężowi. W czym tkwi sekret? Zastanówcie się dobrze, czy naprawdę chcecie go poznać, bo przecież kto z nas nie kocha małych kłamstw... W tej książce Hannah bierze czytelnika pod włos i naprawdę potrafi zaskoczyć. Pisze swoją powieść, a nie wskrzesza trupa. Może dlatego z niecierpliwością czekamy na nową książkę Sophie Hannah. Kiedy mamy ochotę na Agathę Christie zawsze można sięgnąć do oryginału.

Podsumowując – „nowa” Christie nie rozczaruje was za bardzo, ale też nie zachwyci! Sophie Hannah świetnie naśladuje styl królowej kryminału, ale jest to tak doskonałe, że momentami aż męczące.

Sophie Hannah „Inicjały zbrodni” 👑👑👑

Sophie Hannah „Zamknięta trumna” 👑👑👑

Sophie Hannah „Błąd w zeznaniach” 👑👑👑👑👑