Najlepsze książki 2018 roku

Książniczki
10 grudnia 2018

Subiektywny ranking Książniczek

Grudzień. Czas podsumowań. Które książki zapadły nam najgłębiej w pamięć?

Przedstawiamy nasze podsumowanie roku w literaturze.

Wybór Sylwii:

Javier Marias, Berta Isla, tłum. Tomasz Pindel


Thriller szpiegowski, którego akcja rozpięta jest między Madrytem a Londynem, choć bardziej między mężem i żoną oraz ich oczekiwaniami. Co oznacza miłość dla szpiega? Czy można zaufać mężowi, który zawsze ma coś do ukrycia? W obnażaniu najskrytszych pragnień i naiwnych pretensji wobec życia Marias nie ma sobie równych. Arcydzieło.

Stefan Hertmans, Nawrócona, przeł. Alicja Oczko, Wydawnictwo Marginesy


Jak zuchwała musiała być kobieta w 1090 roku, by zakochać się od pierwszego wejrzenia, zmienić wiarę i zbiec z ukochanym? Historia jasnowłosej chrześcijanki o wikińskich korzeniach, zaintrygowała Stefana Hertmans do tego stopnia, że postanowił ruszyć za nią w podróż i odtworzyć wszystkie hipotetyczne szlaki jej życia. Hertmans cofa się w czasie. Szuka zachowanych budowli, kamieni. Przywraca średniowieczny świat. Opowieść o Chamutal, to opowieść o kobiecie, która dała sobie pozwolenie na wolność. To też opowieść o poszukiwaniu Boga. O matce, która nie zostawia swoich dzieci. O miłości i rozpaczy. Hertmans daje nam opowieść o świecie, który się zmienia. A naprawdę nie zmienia się nic.

Zadie Smith, Widzi mi się, tłum. Justyna Hunia, Znak


Celne, choć budzące skrajne emocje i skłaniające do myślenia eseje. Autorka podkreśla, że jej spojrzenie na ludzkie „ja” jest niemodne i namawia, żeby jej myśli modyfikować i wykorzystywać – według własnego widzimisię. Czytelnik ma swoją wolność. Zadie Smith zachęca, żeby z niej korzystać.

Carmen Maria Machado, Jej ciało i inne strony, tłum. Dobromiła Jankowska, Agora


Jej ciało jest jednocześnie niewinne i perwersyjne. I zawsze kobiece. Bo ciało ma płeć - to ważne. Miłość nie musi mieć płci. Wśród swoich największych inspiracji Machado jednym tchem wymienia obok siebie Gabriela Garcię Marqueza, Shirley Jackson i Raya Bradbury’ego. Można się czasem pogubić w dziwnych fantazjach autorki, ale to dobrze. Trzeba przestać myśleć i zacząć czuć, żeby w pełni chłonąć te opowiadania. Trwają też już pierwsze prace nad nakręceniem serialu opartego na „Jej ciało i inne strony”.

Zyta Rudzka, Krótka wymiana ognia, WAB


To nie jest kraj dla starych ludzi, a Rudzka nie ma dla swojej bohaterki litości. Wciąż głodna życia Roma, poetka, chce jeszcze od życia pełnego wachlarza emocji. Zamiast miłości może już jednak liczyć tylko na przyjaźń. Korowód myśli i życiowych strat.

Eka Kurniawan, Człowiek tygrys, przeł. Jędrzej Polak, Wydawnictwo Literackie


Jego pisarstwo określa się jako połączenie stylów Marqueza i Rushdiego. To, co realne, miesza się z tym, co ezoteryczne. Najpierw jest brutalne morderstwo, a dopiero potem powoli dowiadujemy się, dlaczego chłopak, który twierdzi, że wstąpiła w niego biała tygrysica, zabił ku zdumieniu wszystkich pewnego artystę w średnim wieku. Przejmujące.

Wybór Zofii:

Wiesław Myśliwski, Ucho Igielne, Znak

Spotkania i chwile, które nas tworzą i zmieniają nasze życie na zawsze. Powtarzalność losów i koło życia. Zakochania i rozstania. Tak pisać o przemijaniu i miłości potrafi tylko Myśliwski, bo wszystkie pytania, które sobie w życiu zadajemy, sprowadzają się do tego jednego, czy było warto. Poruszająca historia o pamięci, starości i spotkaniu z samym sobą.

Joanna Kuciel-Frydryszak , Służące do wszystkiego, Marginesy

Kim były służące do wszytskiego? Zapomniane białe niewolnice, najniższe w hierarchii służby domowej przedwojennej Polski. Joanna Kuciel-Frydryszak wydobywa historie służących na światło dzienne. Autorka pokazuje szerokie spectrum dominacji klasowej odkrywając przed nami fascynujące historie m.in. Anny Kaźmierczak, prababci kanclerz Angeli Merkel, Teosi Pytkówny, żony Stanisława Wyspiańskiego czy Anieli, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke.

Madeline Miller, Kirke, tłum. Paweł Korombel, Albatros

Uniwersalna i ponadczasowa opowieść o greckiej bogini. Kirke fascynuje od wieków, inspirowała Owidiusza, Joyce’a i Atwood. Miller zawdzięczamy świeże i pełne psychologicznej głębi spojrzenie na historię jej odrzucenia. Wygnanie, które jest darem i daje moc. Niebywale wciągająca.

Jakub Małecki, Nikt nie idzie, SQN


Porwane biografie, przecięcia losów, momenty zwrotne w życiu. Małeckie śledzi historie zwykłych ludzi i opisuje je, nie tkliwie tylko mądrze i prawdziwie. Tym razem zabiera nas do świata muzyki i Japonii (tu trochę pozornie). Porusza też trudny temat niepełnosprawności. Pod jego piórem codzienność staje się fascynująca.

Johann Hari, Ścigając krzyk. Dzieje wojny z narkotykami, tłum. Janusz Ochab, Czarne


Niesamowita historia manipulacji faktami, badaniami i biografiami. Książka dzięki której zmieniamy perspektywę i ocenę pewnych zjawisk. Jakie były polityczne i społeczne przyczyny walki z narkotykami w XX wieku? Jak wyglądała delegalizacja używek, która doprowadziła do powstania czarnego rynku handlu narkotykami na całym świecie? Fascynujący reportaż.

George Saunders, Lincoln w Bardo, tłum. Michał Kłobukowski, Znak


Zaskakująca przełamanie gatunków. Polifoniczna opowieść o stracie, żałobie i smutku nagrodzona Man Booker Prize. Saunders na skraju snu i świadomości opowiada o tym, co pomiędzy szczelinami. Oryginalnie i wzruszająco.


Życzymy miłej lektury!

fot. Michał Jaworski do książki "Pod podszewką"