Książniczki mają zdanie. w Newsweek. Psychologia Dziecka.

Książniczki
19 kwietnia 2022

Polecamy książki dla dzieci

Książki, które wybrałyśmy opowiadają rozmaite historie: te bardzo dawne, baśniowe i takie, które być może dopiero się wydarzą. Scenografie się zmieniają, ale bohaterowie nie. Każdy z nich jest zdeterminowany, żeby zmienić świat wokół. Troszczą się o las, szkolnych przyjaciół, polarne niedźwiedzie, rodzinę, bo kiedy trzeba - bohaterowie walczą o to, co dla nich ważne. Właśnie to zaangażowanie sprawia, że historie, które wybrałyśmy są uniwersalne i chcemy się nimi podzielić.

Gdzie przebiega cienka granica między ochroną obywateli, a ich kontrolą? Jak strach jest wykorzystywany przez władzę w celu zyskania poparcia i uległości? Czy żyjąc w środku jakiegoś systemu, jesteśmy w stanie odróżnić propagandę od prawdy? U Cory’ego Doctorowa prawdę dostrzec może tylko młody i nieskażony konformizmem umysł, zwłaszcza jeśli należy do genialnego hakera Marcusa znanego w sieci pod pseudonimem "w1n5t0nt" (to nawiązanie do bohatera książki Orwella, Winstona Smitha nie jest przypadkowe). Marcus ma siedemnaście lat i mieszka w San Francisco, a po zamachu terrorystycznym zostaje przypadkowo aresztowany przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po wyjściu z więzienia odkrywa, że jego miasto stało się miastem policyjnym, w którym mieszkańców inwigiluje się pod pretekstem ochrony. Młody idealista, dla którego największą wartością jest wolność słowa postanawia podjąć walkę z opresyjnym systemem. „Mały brat” uczy samodzielnego myślenia, weryfikowania wiadomości i nieufności wobec tego, co zastane. Doctorow na przykładzie broniącego się przed terroryzmem San Francisco pokazuje, jak łatwo jest manipulować obywatelami, zwłaszcza gdy mają dostęp do internetu. Sama historia jest niebywale wciągająca i stanowi doskonałą platformę do rozmowy z nastolatkiem o prawach człowieka, wolności obywatelskiej i ograniczonym zaufaniu do władzy.

Cory Doctorow, Mały Brat, Otwarte, przeł. Barbara Komorowska


Więcej naszych recenzji książek dla dzieci na czasy konfliktów wojennych znajdziecie w najnowszym w Newsweeku.Psychologia Dziecka.