"Odpowiednia książka może być naszą sojuszniczką w oswajaniu ciemności. Biblioterapeuci od dawna przekonują, że czytanie ma niezwykłą moc. Z czego ona wynika?
Dobra literatura mówi o uniwersalnych problemach ludzkiej egzystencji, jest kompendium wiedzy o motywach naszych działań i potrzebach. Książka umożliwia dziecku bezpieczne zetknięcie się z tym, co trudne, przygotowuje na to. Śledząc losy bohaterów i bohaterek, obserwując ich zmagania, młode czytelniczki i czytelnicy oswajają się mentalnie z różnymi sytuacjami i z różnym przebiegiem zdarzeń. Moc czytania bierze się też z możliwości identyfikacji z książkowymi postaciami – pozwala ono rozwijać się nie tylko dzięki własnym doświadczeniom, ale też poprzez doświadczenie bohaterek i bohaterów, których losy śledzimy.
Dziecko, konfrontując się z nimi, analizuje i poznaje swoje możliwości i ograniczenia, a świadomość, jaką dzięki temu buduje, ma terapeutyczną siłę.
Psychologowie uważają, że tak naprawdę zawsze czytamy o sobie. Świat książki to miejsce, gdzie spotykamy samych siebie (stąd oczyszczająca moc katharsis) – a dzięki wiedzy o sobie możemy łatwiej zrozumieć innych."
Książki o wojnie wybrane dla Kosmosdladorosłych.pl przez Zofię:
- Joanna Fabicka, Rutka, Agora
- Sara Pennypacker, Pax, IUVI, tłum. Dorota Dziewońska
- Paweł Beręsewicz, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Wydawnictwo Literatura
- Romanyszyn Romana, Andrij Łesiw, Wojna, która zmieniła Rondo, Krytyka Polityczna, tłum. Aleksandra Ada Oranż
- Jonna Rudniańska, Bajka o Wojnie, Wydawnictwo Bajka
A dlaczego te książki? Czytaj więcej ---> TU