Festiwal Stolica Języka Polskiego 31.07-7.08 2016

Książniczki
24 maja 2016

Zapraszamy na Festiwal w Szczebrzeszynie, na którym i autor, i czytelnik moczą nogi w tej samej rzece.


Ktoś spyta: po co festiwal i co jest takiego fascynującego w zwykłej rozmowie z pisarzem? Kiedy czyta się jakiegoś autora, można utożsamić się z bohaterem, z sytuacją, zbudować relację z książką. Autor staje się w jakiś sposób nasz. Na festiwalu można spotkać tego pisarza, porozmawiać i dowiedzieć się, co ten pisarz sądzi o pisaniu i o życiu. Jest to ważne, ponieważ żyjemy w coraz bardziej fragmentarycznej rzeczywistości, mamy bardzo wiele bodźców, wciąż coś nas rozprasza.Nie mamy czasu na skupienie się na rozmowie, na książce, na jednym komunikacie. Właśnie dlatego potrzebujemy takich miejsc jak Szczebrzeszyn, gdzie możemy przyjść i posłuchać niespiesznej rozmowy. Eseista Marek Bieńczyk napisał po festiwalu, że miał chwilami wrażenie, że uczestniczy w spektaklu „Bread and Puppet Theatre” – czyli jednym z najbardziej pamiętnych wspólnotowych doświadczeń artystycznych. „Nic ze sztywności podziału scena-publika, nic ze sztywności organizacyjnych ram, istniejemy w jednej, ruchomej przestrzeni, gdzie nie wiemy do końca, co się jeszcze może zdarzyć." Szczebrzeszyn wyszedł poza klasyczną formułę festiwalu. Imprezy „wielobranżowe”, w których literatura była pokazywana w różnych kontekstach - performatywnym, filmowym, edukacyjnym i muzycznym, pozwoliły spojrzeć nawet na znane dzieła z nieznanej perspektywy. Wiesława Myśliwskiego można było posłuchać w rozmowie, można też było zobaczyć spektakl „Saksofon”inspirowany „Traktatem o łuskaniu fasoli”.

Więcej o zeszłorocznej edycji Festiwalu przeczytacie w kwartalniku literackim "Akcent", nr 1 (143) 2016, gdzie znajdziecie artykuł naszego autorstwa.

Kuratorką tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Szczebrzeszyn 2016 jest krytyczka literacka i dziennikarka tygodnika „Polityka” - Justyna Sobolewska. Właśnie ukazało się rozszerzone wydanie jej „Książki o czytaniu” w Wydawnictwie Iskry. Jest jurorką Nagrody Literackiej „Angelus” i Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki. Stały gość programu „Tygodnik Kulturalny” w TVP Kultura. A do Szczebrzeszyna zaprosi największe gwiazdy polskiej literatury!

Kuratorkami bloku dziecięcego są Książniczki!

Razem z Justyną Sobolewską i Piotrem Dudą - kuratorką i dyrektorem Festiwal Stolica Języka Polskiego - na Targach Książki w Warszawie zdradzililiśmy kilku znakomitych festiwalowych gości!

W wakacje 31.07-7.08 2016 zapraszamy na Festiwal w Szczebrzeszynie, na którym i autor, i czytelnik moczą nogi w tej samej rzece.