Czego słuchać?

Książniczki
31 października 2017

Recenzja książki Marcin Wójcik „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu”

Co oprócz barwnego języka i chwytającej za emocje historii potrzebne jest dobrej książce reporterskiej? Bez wątpienia odsłonięcie jakiejś części rzeczywistości, która dotąd była przed nami, zwykłymi śmiertelnikami, szczelnie zasłonięta. Marcin Wójcik w swojej reporterskiej książce bierze się za temat, który w polskich mediach jest równie gorący, co aborcja i eutanazja. Celibat osób duchownych to jednak, w odróżnieniu od wymienionych przed chwilą tematów do obyczajowych potyczek, obszar bardzo mało dotąd zbadany.


Michał Wójcik, przez lata dziennikarsko związany z katolickimi gazetami, m.in. „Gościem Niedzielnym”, potrafił namówić księży do szczerych zwierzeń. Rozmawiał z tymi, dla których celibat to rzecz święta i filozoficznie ważna podstawa kapłaństwa. Wypytywał tych, którzy codziennie walczą z pokusami albo zwykłą samotnością. Pytał o zdanie kobiety, które spotykały się potajemnie z księżmi, badał emocje i uczucia targające dziećmi kapłanów. Dociekał wreszcie, co kieruje osobami, które mimo związków homoseksualnych, rozwiązłego trybu życia, czy wręcz uzależnienia od seksu, nie porzucają stanu kapłańskiego.

Wójcik nie szuka taniej sensacji. Nie napisał „50 twarzy księdza”. Postawił za to ważne pytanie o to, co znaczy we współczesnym świecie wyrzeczenie się nie tyle seksu czy małżeństwa, co fizycznej bliskości drugiego człowieka. I tak jak w życiu, dla jednych rodzi to potrzebę zaspokojenia luk, a dla drugich okazuje się ekstremalna próbą charakteru. Jeden wniosek płynie z książki Wójcika wprost: Edukacja seksualna, także w sensie czysto psychologicznym, niezbędna jest także w seminariach duchownych.

Książkę „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu” czyta/ słucha się wartko, ale bez bezpiecznego dystansu, myśli w stylu „ach ci biedni księża”. Problemy z jakimi mierzą się na co dzień kapłani, zwłaszcza ci zwykli w lokalnych parafiach, wcale aż tak nie odbiegają od tych, które los stawia przed świeckimi. „Kapłan też człowiek” - zdaje się mówić Wójcik. Czasem tylko może człowiek bardziej bezbronny.


Marcin Wójcik

"Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu"

Wydawnictwo Agora

do posłuchania w Storytel.pl

czyta Aleksander Pawlikowski