Books and the City. Co najchętniej wypożyczają Nowojorczycy?

Książniczki
15 stycznia 2020

Ranking najpopularniejszych książek w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej

Na siedmiu piętrach Nowojorskiej Biblioteki Publicznej znajdują się, jak oszacowała agencja Associated Press, prawie cztery miliony książek. Tworzenie tego księgozbioru trwa tu od 1895 roku. Z okazji 125. rocznicy powstania placówki, nowojorscy bibliotekarze postanowili więc sprawdzić, co wypożyczano przez ten czas najczęściej.

źródło: Flickr, fot. Randy Lemoine (CC BY-NC 2.0)

Uwzględniono nie tylko wypożyczenia wersji papierowych, ale także e-booków i audiobooków. Ostateczne wyniki niektórych zaskoczyły. W pierwszej dziesiątce znalazło się bowiem aż sześć książek dla dzieci, dwie powieści dystopijne, jeden dramat sądowy i jeden poradnik.

Oto TOP 10 wypożyczeń w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej w ciągu ostatnich 125 lat.

1. Ezra Jack Keats, „The Snowy Day” – 485 583 wypożyczenia

Ta niewielka obrazkowa książka o dziecku, które cieszy się śniegiem, na półce biblioteki leży od 1962 roku. Dla wielu małych Amerykanów to ulubiona historia. Co ciekawe, nie znalazłyśmy informacji, aby kiedykolwiek ukazała się w Polsce. Ktoś coś o tym słyszał?

2. Dr. Seuss, „Kot Prot” – 469 650 wypożyczeń

Klasyka literatury dla dzieci, które dopiero uczą się czytać. W bibliotece od 1957 roku. Na język polski tę złożoną z 233 słów podstawowych historię mistrzowsko przełożył Stanisław Barańczak.

3. George Orwell, „Rok 1984” – 441 770 wypożyczeń

Wydana w 1949 roku klasyka klasyki. Nowojorscy bibliotekarze oceniają, że swoją wysoką lokatę zawdzięcza nie tylko temu, że to lektura szkolna. Dawne powieści dystopijne wróciły do łask czytelników po tym, jak sukcesem stały się bazujące na tej stylistyce gry komputerowe i hollywoodzkie filmy. Od czasu, gdy prezydentem USA jest Donald Trump „Rok 1984” bije też rekordy sprzedażowe w księgarniach.

4. Maurice Sendak, „Tam, gdzie żyją dzikie stwory” – 436 016 wypożyczeń

Popularna (od 1963 roku) książka dla dzieci, która pomaga oswoić się z emocjami. Na jej podstawie Spike Jonze nakręcił także film. W Polsce wydana dopiero w 2014 roku.

5. Harper Lee, „Zabić drozda” – 422 912 wypożyczeń

Nagrodzona Pulitzerem powieść nie przestała być wielkim hitem, choć wydano ją w 1960 roku. Może dlatego, że wiele z jej wątków – np. rasizm na południu USA – wciąż jest przejmująco aktualnych.

6. E.B. White, „Pajęczyna Szarloty” – 337 948 wypożyczeń

Znów klasyka literatury dziecięcej. Pełna wzruszeń opowieść o przyjaźni świnki i pajęczycy. Dwukrotnie ekranizowana – najpierw rysunkowo, potem aktorsko.

7. Ray Bradbury, „Fahrenheit 451” – 316 404

Kolejna dystopia, tym razem o świecie, w którym zakazane są książki. W bibliotece w Nowym Jorku od 1953 roku. Podobnie jak „Rok 1984” masowo wypożyczana także w ostatnich latach.

8. Dale Carnegie, „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – 284 524 wypożyczenia

Wydany w 1936 roku poradnik wszechczasów. Czytali chyba wszyscy, ale czy ludzkość zrobiła się od tego milsza i bardziej przyjacielska?

9. J.K. Rowling, „Harry Potter i kamień filozoficzny” – 231 022

Pierwsza część młodzieżowego cyklu o przygodach nieco nieśmiałego czarodzieja okularnika. Choć dopiero na miejscu 9., to jednak sukces chyba największy, bo przy innych książkach w tym rankingu to literacki bobas. Na bibliotecznych półkach leży dopiero od 1998 roku.

10. Eric Carle, „Bardzo głodna gąsienica” – 189 550 wypożyczeń

Interaktywna (dzięki serii wyciętych otworów) historyjka o gąsieniczce, która aby stać się pięknym motylem, musi się najpierw najeść. Bawi najmłodsze dzieci, ale też ich rodziców - od 1960 roku.

A na koniec jeszcze jedno honorowe wyróżnienie. Pracownicy Biblioteki Nowojorskiej postanowili dopisać do rankingu jeszcze jedną książkę dla dzieci – „Dobranoc księżycu” autorstwa Margaret Wise Brown, czyli historię, która pozwala dzieciom zasnąć.

Choć książka została wydana po raz pierwszy w 1947 roku, to tak bardzo nie spodobała się pewnej bibliotekarce, że postanowiła wszystkie egzemplarze schować. Odnaleziono je przypadkiem w jednym z magazynów dopiero w 1972 roku. Potem stałą się bibliotecznym hitem. Nowojorscy bibliotekarze przekonują, że gdyby była na półkach od początku, to trafiłaby do „pierwszej dziesiątki”.

Dobrze, że nikt nie schował George'a Orwella!