O nas


Książniczki mają zdanie to internetowy vlog książkowy.

Buszujemy wśród tekstów z najwyższej półki, poradników i różnych literackich kuriozów. Koronujemy i oceniamy również te książki, które rzadko trafiają na biurka recenzentów. Z perspektywy znawców i żarliwych czytelniczek bestsellerów. Posłuszne własnej tylko ciekawości. Dajemy sobie prawo do czytania książek mądrych, z których czerpiemy wiedzę, oraz głupich, tylko po to by dobrze się bawić albo porzucić je w połowie. Dodatkowo przekazujemy najciekawsze informacje ze świata literatury w wiadomościach literackich, przepytujemy autorów i oddajemy głos dzieciom, aby same wybrały najciekawsze książki dla siebie.

Jako Bibliocreatio i Książniczki od lat tworzymy indywidualne kolekcje książkowe i doradzamy, co warto czytać. Jesteśmy pasjonatkami literatury — wymyślamy kampanie społeczne (Nie czytaj!), polecamy dobre książki w radio, piszemy recenzje i artykuły. Przez trzy lata recenzowałyśmy książki dla ELLE, teraz współpracujemy z redakcją Przekroju.

Napisałyśmy książkę Ada, to wypada, o tym, że dziś kobietom — i tym małym, i tym dużym — wypada wszystko, oraz reportaż o wizerunku pisarzy — Pod podszewką. Wspólnie z Justyną Ołtarzewską stworzyłyśmy kolekcję mody inspirowanej książkami i literaturą.

Zofia Karaszewska

Dziennikarka i scenarzystka telewizyjna. Pisze o książkach i kulturze. Na stałe współpracuje z Przekrojem, portalem Lubimycztać.pl i TVP ABC. Założycielka warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. 

Sylwia Stano

Doktor kulturoznawstwa, polonistka i dziennikarka. Pisze o literaturze i czytaniu w Przekroju. Wspiera dziewczyny w tym, żeby nie bały się być sobą. Naukowo zajmuje się kreatywnością.